Yakın tarihimizde ise ilk 1788 yılında Trieste de görülmüştür. İtalya da navlun gemisi olarak çalıştırılır. Daha sonra Rumlar tarafından Dodecanese adlandırılan 12 adalarda üretimine devam edilir. Ege ve Akdeniz de yük taşımacılığında kullanılmıştır. Rumlardan Türk gemi ustaları görerek Bodrum da bugünkü geleneksel Mavi Tur Guletlerinin imalatına başlandı.

        Gulet İngilizce:Schooner   Almanca:Schöner   İspanyolca:Goleta  İtalyanca:Goletta  Yunanca: Skuna  ve Türkçeye ilk ismi ise Uskuna olarak geçmiştir. Uluslararası literatürde Motorsailer başlığında tanımlanabilir. Eski dönemlerde yelken kullanılsa da günümüzde motor gücü yelkene göre daha çok tercih edilmektedir. 1, 2 veya 3 direkli olabilir. vasat - orta bölümdeki ana direk grandi diğer gemilerden farklı olarak uzunluğu ön direkten fazladır. Geniş hareket alanı ile en ideal özel gezi teknesidir.

        Türkiye de ilk yapım yeri Bodrum olup Karpuzkıç Guleti ünlüdür. Yığma yapım tekniğinin yerini günümüzde artık lamine tarzı almaktadır. Yatların arka tarafı düz yüksek olanlarına Aynakıç - Keç tipi denir. Karadeniz tipi baş ve kıç ince uzun Tırhandil modeli de vardır. Bodrum,  Marmaris, Fethiye, Bozburun ve İstanbul da Tuzla, Kurucaşile tersanelerinde el emeği ile üretilir. İskeletinde çoğunlukla çam, meşe, kestane ve maun güvertede tik (teak) kullanılır. Gezinti teknesi olduğundan salma boyu kısadır. Sığ koylara kolayca girebilir. Yapım malzeme kalitesi, donanım, konfor ve içindeki aksesuarlara göre ekonomik, standart, luks ve deluks sınıflarına ayrılır.

        Teknelerin uzunluğu:15-45 m, Genişlik:3-9 m arasındadır. 2-12 Kabinli olup; kapasitesi 24 yolcuya kadar çıkabilir. Günün büyük bölümü kıç güvertede havuzluk tabir edilen alanda geçer. Geniş oturma grubu yemek masası ön kısımda ise güneşlenme alanı ve minderleri bulunur. Tüm kabinler lomboz-pencerelidir. Her kabinde duş, tuvalet, çift kişilik yatak, gardrop bulunur. Vasat-orta kısmında kapalı salon; Tüm Guletlerde standart olarak yelken donanımı, jeneratör, vhf, fırın, buzdolabı, derin dondurucu, tv, cd çalar, kano bulunur. Türkiye den yurtdışına yeni yapım ve ikinci el Gulet ihracı yoğun olarak gerçekleşmektedır. 

Facebook Instagram Blog